Stadion

 
Stadion Granatu we wcześniejszych latach był jednym z największych stadionów na terenie Kielecczyzny. Jego pojemność wynosiła 25 000 osób, ale w wyniku przebudowy posiada obecnie ok. 1 tysiąc miejsc siedzących w postaci krzesełek.
 
Pierwsze mecze Granat rozgrywał na stadionie mieszczącym się obok dawnej fabryki obuwia ,,FOSKO"
 

PIŁKARSKIE TURNIEJE O MEMORIAŁ KAZIMIERZA DEYNY
 
W 1983 roku z okazji 60. rocznicy otrzymania praw miejskich przez Skarżysko zarząd klubu, dyrekcja "Mesko" oraz władze miasta postanowiły zorganizować piłkarski turniej o Puchar Zakładów Metalowych "Męsko" i "Słowa Ludu" z udziałem I-ligowych zespołów: Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i Motoru Lublin i Granatu Skarżysko. Puchar zdobyła Legia, wygrywając w finale z Ruchem Chorzów po rzutach karnych 5:4. Legioniści dzień wcześniej pokonali Granat 3:2 (dla Granatu: Korzeniowski z rzutu wolnego, Małek). W spotkaniu o trzecią lokatę Granat uległ Motorowi 1:6 (1:1) a honorowego gola strzelił Gąciara z rzutu karnego.

Rok później rozegrany został II turniej, tym razem z okazji jubileuszu 60-lecia ZM "Męsko". Zagrały cztery zespoły: Lech Poznań, Widzew Łódź, Legia Warszawa i trenowany przez Kazimierza Górskiego Ethnikos Ateny, pierwszoligowy klub grecki. Triumfowała Legia przed Widzewem, Lechem i Ethnikosem.

W 1985 roku w III turnieju rywalizowały: Śląsk Wrocław, Radomiak Radom, bułgarski DFS Preslaw i Granat. Triumfował Śląsk po wygranej w finale z Radomiakiem 3:2. Granat zajął trzecie miejsce, pokonując DFS Preslav 3:2 w rzutach karnych (w regulaminowym czasie był remis 2:2).

IV turniej w lipcu 1986 roku zgromadził na starcie pierwszoligowe ekipy ŁKS Łódź, Ruchu Chorzów, Górnika Wałbrzych oraz gospodarzy, skarżyskiego Granatu. W konfrontacji Granatu z chorzowskim Ruchem po bezbramkowym remisie o awansie do finału zadecydowały rzuty karne, które 3:2 lepiej egzekwowali chorzowianie. Po pięciu minutach tego spot­kania z drużyną pożegnał się Andrzej Korzeniowski, wychowanek Granatu, który w zespole występował aż 18 lat. Rozegrał 576 oficjalnych spotkań i zdobył 107 goli, choć najczęściej grał na pozycji ostatniego stopera. Łódzki KS 5:3 wygrał z Górnikiem. W meczu o trzecie miejsce Granat postarał się o nie lada sensację, pokonując Górnika Wałbrzych 2:1 (gole dla Granatu: Michalski, Chołuj). W turnieju triumfował Ruch po wygranej 1:0 z ŁKS.

W 1987 roku w jubileuszowym, V turnieju piłkarskim wystąpiły cztery pierwszoligowe zespoły: Legia Warszawa, ŁKS i Widzew Łódź oraz JagielIonia Białystok. Zupełnie niespodziewanie w turnieju triumfował ówczes­ny beniaminek ekstraklasy, Jagiellonia Białystok, pokonując ŁKS 6:5 w rzutach karnych. Wcześniej był remis 2:2.

W jubileuszowym dla klubu i miasta roku 1988 rozegrany został VI turniej z udziałem ŁKS Łódź, Ethnikosu Ateny, Legii Warszawa i Górnika Wałbrzych. Kolejny raz turniej zakończył się niespodzianką, bo główne trofeum zdobyli piłkarze Górnika.

VII turniej piłkarski w 1989 roku to popis Jagiellonii Białystok, która najpierw pokonała Granat 3:0 zaś w finale odprawiła Legię w stosunku 2:0. W spotkaniu o III miejsce Granat po dobrym meczu uległ 1:2 ŁKS Łódź. Skład Granatu: Mirosław Klimek, Krzysztof Tłuścik, Waldemar Gąciara, Mirosław Siemieniec, Tomasz Szustak, Tomasz Chołuj, Ja­rosław Kotwica, Sławomir Skalski, Stanisław Opara, Alfred Gaweł, Ma­riusz Telka, Wojciech Nobis, Krzysztof Szyszka, Mariusz Siudek, Paweł Wawrzyńczak, Bogdan Kobus. Trener: Witold Sokołowski.

W VIII turnieju piłkarskim wystartowały cztery zespoły pierwszo­ligowe; Legia Warszawa, GKS Katowice, Zagłębie Lubin i beniaminek, Hutnik Kraków. W swym szóstym starcie w Skarżysku Legia triumfowała po wygranej 1:0 z Hutnikiem Kraków oraz 2:0 z GKS w finale.

IX turniej "Meska" i "Słowa Ludu" o Memoriał Kazimierza Deyny w 1991 roku miał najsłabszą obsadę. Nie wystartował żaden pierwszoligo­wiec, a do rywalizacji stanęły zespoły: Broni i Radomiaka z Radomia, Błękitnych Kielce oraz gospodarze, Granat Skarżysko. W pierwszym dniu Granat pokonał Broń 3:2 (gole: Siudek 2, Chołuj) zaś w finale uległ 0:2 drugoligowym Błękitnym. Skład Granatu: Klimek, Siemieniec, Dziewit, Opara, Przybycień, Telka, Skalski, Chołuj, Wawrzyńczak, Bilski, Siudek, Ciesielski, Paździsz, Stępniewski, Gonciara, R. Bilski. Trener: Kazimierz Krakowiak.

W 1992 roku rozegrano jubileuszowy, X Turniej Piłkarski Zakładów Metalowych "Mesko" i "Słowa Ludu" o Memoriał Kazimierza Deyny. Turniej miał bardzo mocną, międzynarodową obsadę, bo wystąpiła reprezentacja Ukrainy oraz pierwszoligowe zespoły Widzewa Łódź i Siarki Tarnobrzeg oraz reprezentacja Kieleckiego Okręgowego Związku Piłki Noż­nej, prowadzona przez trenerów Bogumiła Gozdura i Piotra Kuszłyka, szkoleniowca Granatu. Reprezentacja naszego okręgu w składzie: Gil, Szpiega, Wawrzyńczak, Megier, Szustak, Fendrych, Graba, Chołuj, Telka,Siudek, Szwajewski, Nobis, Mucharski, Opara, Siemieniec, Przybycień, Bilski w spotkaniu eliminacyjnym uległa Widzewowi 2:4 (bramki: Graba, Przybycień), zaś dzień później w meczu o III miejsce pokonali beniaminka ekstraklasy Siarkę Tarnobrzeg 3:1 (bramki: Szwajewski, Siudek, Chołuj). W turnieju triumfował Widzew pokonując Ukrainę 3:1.
 
Był to ostatni turniej rozegrany na rejowskim stadionie, bo w latach kolejnych coraz gorsza kondycja finansowa "Mesko" i klubu nie pozwoliła na organizację zawodów.

III turniej "Mesko" i "Słowa Ludu" w 1985 roku. Mecz finałowy Radomiak Radom - Śląsk Wrocław 2:3
 
opracowanie na podstawie książki Zbigniewa Lesiaka ,,1928-2003 Granat 75 lat piłkarskiej przygody" wydawnictwo drukarnia PiS
 
Kilka archiwalnych zdjęć z turniejów (poczekaj na załadowanie zdjęć)

Foto: Edward Krokowski, z prywatnych zbiorów Piotra Kuszłyka


Stadion Granatu obecnie (poczekaj na załadowanie się zdjęć)

Foto: Mariusz Busiek, Krzysztof Szczygieł


Stadion i jego okolice (ujęcia z drona)


Video: Latamy Dronem


Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies