Emocjonujące i kolorowe derby. Granat lepszy od Orlicza !

W niedzielę , 29 września, odbyły się 49. derby powiatu skarżyskiego pomiędzy Orliczem Suchedniów i Granatem Skarżysko, spotkanie odbyło się w ramach 10. kolejki świętokrzyskiej IV ligi. Spotkanie zakończył się zwycięstwem skarżyskiej drużyny 3:1.

Na ten mecz kibice obu drużyn czekały od początku rundy jesiennej. Faworytem tego spotkania był Granat, ale jak wiadomo spotkania derbowe rządzą się swoimi prawami, dlatego suchedniowianie po cichu liczyli na małą niespodziankę. Bilans spotkań derbowych to 29 zwycięstw Granatu, 11 wygranych Orlicza i 9 remisów. Mecz przyciągnął na trybuny wielu kibiców zarówno z Suchedniowa jak i ze Skarżyska. Na meczu obecny był również były szkoleniowiec Orlicza Sławomir Majak, który obecnie trenuje KSZO Ostrowiec. Był to typowy mecz walki, sędzia Jacek Kubicki z Kielc pokazał piłkarzom obu drużyn aż 12 żółtych kartek i dwie czerwone.

Pierwsza połowa spotkania nie było porywająca w wykonaniu obu ekip. Pierwszą groźną akcję kibice oglądali dopiero w 16. minucie, Kamil Uciński był bliski zdobycia bramki, ale jego strzał głową trafił tylko w poprzeczkę. W 26. Minucie groźnie na bramkę Granatu strzelał Piotr Grzejszczyk, ale jego strzał okazał się minimalnie niecelny. W 34. minucie padła pierwsza bramka w tym spotkaniu, Mateusza  Ubysza pokonał kapitan trójkolorowych Błażej Miller.

Początek drugiej połowy dla gospodarzy, którzy ruszyli do odrabiania start. W 55. minucie Piotr Solnica uderzył na bramkę skarżyszczan, jego strzał przeleciał tuż obok słupka. W 62. minucie Łukasz Boleń uderzał zza szesnastki pod poprzeczkę, ale świetną interwencją popisał się Patryk Sieczka. Po lekkiej przewadze gospodarzy, goście ruszyli do ataku, na efekty nie trzeba było długo czekać, w 72. minucie Damiana Szyszka strzałem głową podwyższył stan spotkania na 2:0. Chwilę później Tomasz Raczyński był bliski zdobycia bramki kontaktowej, ale i tym razem na posterunku był Sieczka.

W 78. Minucie Tomasz Raczyński został sfaulowane w polu karny Granatu, arbiter wskazał na jedenasty metr, rzut karny na bramkę zamienił Piotr Solnica. Cztery minuty później Granat ponownie prowadził dwiema bramkami, Ubysza pokonał Bartłomiej Kołomański.

Obie drużyny kończyły mecz w dziesiątkę. W 90. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartę otrzymał Damian Szyszka. Chwilę później za to samo przewinienie boisko musiał opuścić kapitan Orlicza Karol Świtowski.

W 11. kolejce spotkań Granat Skarżysko zagra u siebie z GKS Rudki (sobota, 5 październik, godz. 11.00). Orlicz Suchedniów zmierzy się na wyjeździe z Lubrzanką Kajetanów ( sobota, 5 październik, godz. 11.00).

Orlicz Suchedniów – Granat Skarżysko 1:3 (0:1)

0:1 Błażej Miller 34’
0:2 Damian Szyszka 72’
1:2 Piotr Solnica 78’ (z karnego)
1:3 Bartłomiej Kołomański 82’

Orlicz: Mateusz Ubysz – Michał Stawiak, Łukasz Boleń, Paweł Jarząb (76. Marcin Tacji), Piotr Solnica – Grzegorz Skarbek, Piotr Grzejszczyk (58. Karol Raczyński), Mateusz Tumulec, Gerard Strzelec (71. Konrad Kotte) – Karol Świtowski, Tomasz Staszewski. Trener: Mariusz Arczewski.

Granat: Patryk Sieczka – Maciej Kolasa, Bartosz Styczyński, Adrian Bednarski (84,Pawel Suwara), Damian Szyszka – Arkadiusz Krzymieński, Bartłomiej Papros, Łuksza Wojna, Dawid Dulęba (63. Łukasz Piotrowski) – Kamil Uciński (Bartłomiej Kołomański), Błażej Miller (74. Wiktor Brożyna). Trener Dominik Rokita.

Żk: - Kolasa, Styczyński, Bednarski, Szyszka, Krzymieński, Brożyna (Granat) – Skarbek, Ubysz, Świtowski, Niewczas, Grzejszczyk

czk: Szyszka (90 min.) – Świtowski (90. min.)